2025 թ-ի մարտի 5-ին Հայաստանի կողմից 750 մլն ԱՄՆ դոլարի եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումը խաղաղության համաձայնագրի հարցում «զիջումների» հետ կապելը «մտացածին լուրեր» են։
«Մենք չենք կարող մեկնաբանել մտացածին լուրերը, որոնք որևէ կապ չունեն իրականության հետ»,- Factor.am-ի հարցմանն ի պատասխան նշել են նախարարությունից:  Նախարարությունն այսպես է արձագանքել լուրերին, թե պարտատոմսերի թողարկումը «գաղտնի» է պահվել և դա կապված է «Ադրբեջանին զիջումների հետ»։ Այդպիսի կարծիք, հիշեցնենք, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր հասարակական գործիչ Արթուր Դանիելյանը։
Նախարարությունից տեղեկացրել են, որ եվրապարտատոմսերի թողարկումը նախատեսված էր ՀՀ կառավարության պարտքի կառավարման 2025-2027թթ. ռազմավարական ծրագրով (հաստատվել է ՀՀ կառավարության 04.07.2024թ. 1064-Ն որոշմամբ հաստատված ՄԺԾԾ ծրագրով), 2025թ. պետական բյուջեով և ներառված է 2025 թվականի փոխառությունների ծրագրում (ՖՆ կայքում հրապարակվել է 2024թ. դեկտեմբերին):
Թե ինչո՞ւ է եվրապարտատոմսերի թողարկման մասին նախարարությունը հայտարարել ուշացումով՝ տեղաբաշխումից 9 օր անց, ՖՆ-ից հայտնել են, որ Հայաստանի Հանրապետության կողմից եվրապարտատոմսերի գնանշումն իրականացվել է 2025թ. մարտի 5-ին, իսկ վերջնահաշվարկը (ներդրողների կողմից պարտատոմսերի ձեռքբերումը և դրանց դիմաց վճարումը)՝ մարտի 12-ին, որը համարվում է նաև թողարկման օր։
«Այս պարտատոմսերը թույլատրվել են առևտրի Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում մարտի 13-ին: Ըստ էության, պարտատոմսերի տեղաբաշխման մասին հայտարարությունն արվել է գործարքի իրականացումից հետո, երբ արդեն փաստացի ավարտվել են պարտատոմսերի տեղաբաշխման և դրանց դիմաց վճարման գործարքները:
Միջազգային կապիտալի շուկայում եվրապարտատոմսերի տեղաբաշխումը հստակ կանոնակարգված գործընթաց է, որը ենթադրում է նաև որոշակի ժամանակահատվածում տեղաբաշխման վերաբերյալ հրապարակայնության սահմանափակումներ: Միայն այդ ժամկետի ավարտից հետո կներկայացվեն գործարքի մանրամասները:
Թողարկման մասին հայտարարություն արվել է ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար նախատեսված հարթակներում (Բլումբերգ, Ռեֆինիտիվ, Լոնդոնի ֆոնդային բորսա), քանի որ եվրապարտատոմսերի թողարկումն իրականացվել է միջազգային կապիտալի շուկայում»,- նշել են նախարարությունից:
Հիշեցնենք, որ մարտի 14-ին լուրեր էին տարածվել, թե «ՀՀ-ն 750,000,000 դոլարի պարտատոմս է թողարկել, հույժ գաղտնի է պահել ինֆորմացիան», և դա «խաղաղության պայմանագրի զիջումների գինն է»:
Նույն օրը ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել էր եվրապարտատոմսերի թողարկման մասին։ Factor.am-ը հարցում էր ուղարկել նախարարություն՝ խնդրելով պարզաբանել իրավիճակը, և խոստանալով պատասխանը ստանալուն պես՝ այն հրապարակել։