Լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվում, որ օրեր առաջ Գեղարքունքի մարզում՝  Սևանում,  ձկնորսները հարձակվել են ջրային  պարեկների վրա, հայհոյել, մետաղյա խողովակով փորձել հարվածել նրանց։ Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը Factor.am-ին հայտնեց, որ ստացվել է հաղորդում, որում նշված հանգամանքները քրեաիրավական դաշտում ստուգելու և իրավական գնահատականի արժանացնելու համար նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 452-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով։ Աբրահայանի փոխանցմամբ՝  իրրականացվում է նախաքննություն, հարցաքննվել են միջադեպի մասնակից անձինք։
«Իրավասու մարմնից պահանջվել են վերաբերելի տեսագրությունները։ Քրեական վարույթով մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձ չկա։ Հանգամանքները պարզվում են»,- նշեց իրավապահ կառույցի մամուլի խոսնակը։
Հիշեցնենք՝ 2023-ի դեկտեմբերի 19-ին ևս նմանատիպ դեպք էր գրանցվել։  Ըստ ՔԿ-ի՝ Գեղարքունիքի մարզի ջրային պարեկներն ու ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները Սևանա լճի Նորատուս բնակավայրի հատվածում 2 նավակով ծառայություն են իրականացնելիս եղել, երբ մոտեցել են շուրջ 200 ձկնորսական նավակներ։ Դրանցում դիմակավորված բազմաթիվ անձինք են եղել, որոնք նավերի անձնակազմի հասցեին հնչեցրել են հայհոյանքներ, սպառնացել են հրկիզել նրանց և նավերը, ապա նետել բենզինով լցված շշեր և փայտեր։ Ձկնորսներից ոմանց հաջողվել է բարձրանալ «Սևան ազգային պարկ»-ի նավի վրա․ նրանք ձեռքերով, ոտքերով, տարբեր առարկաներով հարվածել են աշխատակիցներին։