Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորական նամակ է հղել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին՝ Ուկրաինայի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ․ գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
«Իմ անունից և Ադրբեջանի ժողովրդի անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և ի դեմս ձեր ողջ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Ուկրաինայի անկախության օրվա առթիվ և հայտնում իմ լավագույն մաղթանքները։
Ադրբեջանն ու Ուկրաինան բարեկամական հարաբերություններ ունեն հարուստ ավանդույթներով։ Պատմականորեն միմյանց սատարած մեր ժողովուրդների կամքն այսօր մեր միջպետական ​​հարաբերությունների հիմքն է։ Մեր երկրների միջև փոխվստահության և աջակցության վրա հիմնված հարաբերությունների ներկա մակարդակը, մեր արդյունավետ համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես էներգետիկայի ոլորտում, գոհունակություն են առաջացնում։
Ադրբեջանը և Ուկրաինան ցուցաբերում են փոխադարձ աջակցություն և համերաշխություն տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարցերում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան։ Մենք մեր մտադրությունն ենք հայտնում շարունակելու գործադրել բոլոր ջանքերը՝ Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին անհրաժեշտ մարդասիրական աջակցություն և օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ես բարձր եմ գնահատում Միացյալ Թագավորությունում ձեզ հետ մեր վերջին հանդիպումը և կարծիքների փոխանակումը: Վստահ եմ, որ մենք կշարունակենք հաջողությամբ շարունակել համատեղ ջանքերը՝ ամրապնդելու ադրբեջանա-ուկրաինական բարեկամությունն ու վստահելի գործընկերությունը և ընդլայնելու մեր համագործակցությունը։
Նման նշանակալից օրը մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն, հաջողություններ ձեր բիզնեսում, խաղաղություն և հանգստություն՝ Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին»։