Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև նախատեսվում է ստորագրել «Համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ծրագրի իրականացում» վարկային համաձայնագիրը, որով նախատեսվում է ՀՀ-ին տրամադրել 102 մլն եվրո արժողությամբ վարկ։ Վարկային հաձայնագրի հաստատման հարցն ընդգրկված է Կառավարության հուլիսի 18-ի նիստի օրակարգում։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ծրագրի նպատակն է բարելավել առաջնային բժշկական օգնության որակը և իրագործումը, ինչպես նաև բարձրացնել Հայաստանի առողջապահական ծախսերի արդյունավետությունն ու նվազեցնել առողջապահական ծառայություններից օգտվելու ֆինանսական խոչընդոտները:
Այս վարկային միջոցներով նախատեսվում է նաև կանխարգելել, հայտնաբերել և վերահսկել Հայաստանում տարածվածության ամենաբարձր մակարդակն ունեցող ոչ վարակիչ հիվանդությունները՝ ծառայությունների մատուցման բարեփոխումների միջոցով։