Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելության միջոցով ԱՄՆ-ը ՆԱՏՕ-ի ուժերին ներգրավում է Հարավային Կովկաս։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայատարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Արձագանքելով ՀՀ-ում ԵՄ առաքելությանը Կանադայի ներկայացուցչի միանալուն՝ նա ասել նշել է, թե անհասկանալի է նման որոշման հավելյալ արժեքը։
«Օտտավայի՝ առաքելությանը միանալն արդեն անցել է գործնական հարթակ։ Օրերս Հայաստան է ժամանել, այսպես կոչված, Կանադայից փորձագետ։ Պարզ չէ, թե որն է նման որոշման հավելյալ արժեքը, որքանով է այն պահանջված հայերի կողմից։ Թող իրենք մեկնաբանեն։ Մենք նշում ենք ԵՄ ներկայության լիակատար անարդյունավետությունը տեղում միջադեպերի կանխարգելման առումով, ամեն օր ավելի ու ավելի ենք համոզվում, որ ԵՄ-ն որևէ դրական ներդրում չունի Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում»,- ասել է Զախարովան։