2008 թ մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո ԱՄՆ-ի Հազարամյակի Մարտահրավերներ Կորպորացիան (ՀՄԿ) դադարեցրեց Հայաստանի ֆնանսավորումը. գրում է Ամերիկայի ձայնը:
2008 թ մարտի 20-ին Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց,որ «Հայաստանն ի վիճակի է ինքնուրույն իրականացնել նախատեսված ծրագրերը, մենք այլընտրանքային ֆինանսական միջոցներ կգտնենք»:
2008-2018 թթ. Հայաստանը չէր համապատասխանում կորպորացիայի պահանջներին՝ բարձր կոռուպցիայի և ժողովրդավարության անբավարար վիճակի պատճառով:
Կորպորացիայի կանոնադրության համաձայն, ֆինանսական օգնություն կարող են ստանալ միայն Համաշխարհային բանկի չափանիշներով մեկ շնչի հաշվով  համախառն ազգային եկամուտի «ցածր» կամ «ցածր-միջին» ցուցակում գտնվող երկրները:
Համաշխարհային բանկի զեկույցների համաձայն, Հայաստանը մինչև 20017թ գտնվում էր «ցածր-միջին» եկամուտ ունեցողների ցուցակում:
2018թ հուլիսի 1-ին Համաշխարհային բանկը տեղափոխեց Հայաստանը «բարձր-միջին» երկրների ցուցակ, որտեղ մեկ շնչի հաշվով համախառն ազգային եկամուտները $3,896 ավելի են:
«Ամերիկայի Ձայնը» կփորձի պարզաբանել, թե 2017-2018թթ որ տվյալների վրա է հիմնվել Համաշխարհային բանկը, որը Հայաստանը դասակարգել է «բարձր-միջին» եկամուտ ունեցող երկիր, մինչդեռ Վրաստանը, Մոլդովան եւ Ուկրաինան գտնվում են «ցածր-միջին» եկամուտ ունեցող երկրների ցանկում:
Վրաստանը ստանում է ՀՄԿ-ի աջակցությունը, քանի որ գտնվում է «ցածր-մինջին« եկամուտ ունեցող երկրների շարքում:
Եթե ապագայում Հայաստանը վերաադասակարգվի և կրկին համարվի «ցածր-միջին» եկամուտ ունեցող երկիր, ՀՄԿ տնօրենների խորհուրդը կարող է որոշել վերսկսել ծրագրերը Հայաստանում:
Ավելի մանրամասն տեսանյութում: