Ավելի քան 528 մլն դրամ կհատկացվի կառուցված, հիմնանորոգված դպրոցների գույքով ապահովմանը, մարզադահլիճների շինարարության ծավալների ավելացմանը
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով նախատեսվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը 2023 թ. պետբյուջեով կապիտալ ծրագրերի իրականացման համար հատկացված միջոցների միջև կատարել վերաբաշխում 248 մլն 546 հազար դրամ գումարի շրջանակներում՝ այն ուղղելով 2021-2022թթ.-ին կառուցված/հիմնանորոգված դպրոցների գույքով ապահովմանը, մինչև տարեվերջ վերակառուցումն ավարտվող դպրոցների մարզադահլիճների շինարարության ծավալների ավելացմանը: Մասնավորապես, 248,546.6 հազար դրամ նախատեսվում է հատկացնել Արմավիրի մարզի Փշատավանի, Սարդարապատի միջնակարգ և Արմավիրի հ. 8 հիմնական դպրոցների դպրոցների մարզադահլիճների վերակառուցմանը: Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում կառուցված Երևանի Ղևոնդ Ալիշանի անվան թիվ 95 միջնակարգ և Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցները գույքով ապահովելու նպատակով նախատեսվում է հատկացնել 59,508.0 հազար դրամ: «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում հիմնանորոգված ավագ դպրոցները գույքով ապահովելու նպատակով կհատկացվի 95,361.8 հազար դրամ: Այդ հաստատություններն են՝ Երևանի Ա. Ղարիբյանի անվան N 142 ավագ դպրոցը, Սևան քաղաքի Խ. Աբովյանի անվան ավագ դպրոցը, Գյումրու Ակադեմիական վարժարանը, Արթիկ քաղաքի թիվ 3 ավագ դպրոցը, Գորիսի Ա.Բակունցի անվ.թիվ 1 ավագ դպրոցը: Նախատեսվում է նաև ոչ մոդուլային՝ Զոլաքար գյուղի Ա. Վարդանյանի անվան N2 միջնակարգ և Ալավերդու Ստ.Շահումյանի անվան թիվ 5 ավագ դպրոցների գույքով ապահովում, որի համար կհատկացվի 63,646.0 հազար դրամ: Բարեգործական ծրագրերով հիմնանորոգված Գյումրու թիվ 27 միջնակարգ դպրոցի գույքով ապահովման համար կհատկացվի 15,002.3 հազար դրամ:
Մեկ այլ որոշմամբ էլ վերաբաշխման միջոցով 279 մլն 945 հազար դրամ կհատկացվի մինչև տարեվերջ կառուցումն ավարտվող դպրոցների, Գեղարքունիքի մարզի թվով 96 դպրոցի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ՀԾ-Ձեռնարկություն ծրագրով ապահովմանը: Նախատեսվող հատկացումները հիմնականում պայմանավորած են 2023թ.-ին ավարտվող շինարարական օբյեկտների գույքով ապահովման անհրաժեշտությամբ: Նշվածը վերաբերում է թվով 6 մոդուլային դպրոցի և Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում կառուցված և կառուցվող թվով 8 դպրոցի գույքով ապահովման ծրագրերին: Մոդուլային դպրոցների կառուցման ծրագրի շրջանակում, ընդհանուր առմամբ ընտրված է 25 հաստատություն, որոնցից 2-ի շինարարական աշխատանքներն արդեն ամբողջությամբ ավարտվել են (Արարատի մարզի Դեղձուտի միջնակարգ դպրոց և Արմավիրի մարզի Արգինայի միջնակարգ դպրոց), ևս 9-ինը ավարտվում է այս տարի։ 2022թ.-ին պետբյուջեի միջոցների հաշվին որոշակի տեսակների և քանակությամբ գույք է հատկացվել թվով 6 դպրոցի (Դեղձուտ միջնակարգ դպրոց, Արգինայի միջնակարգ դպրոց, Հագվու հիմնական դպրոց, Ջրառատի միջնակարգ դպրոց, Կաթնաղբյուրի հիմնական դպրոց և Եղեգիսի միջնակարգ դպրոց): Որոշմամբ նախատեսվում է հատկացնել 66,103.3 հազար դրամ մոդուլային դպրոցների գույքով ապահովման համար: Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում մինչև տարեվերջ նախատեսված է թվով 7 դպրոցի կառուցման ավարտ, որի համար նախատեսվում է հատկացնել 141,148.9 հազար դրամ: Մինչև տարեվերջ կառուցումը կավարտվի և գույքով կապահովվի նաև Մասիսի թիվ 5 ավագ դպրոցը, որի շինարարությունը մեկնարկել էր 2021թ.-ին: Գույքի ձեռքբերման համար գումար է հատկացվում նաև Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմին թվով 96 դպրոցի գույքի ձեռք բերման նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ դպրոցների շինարարության ծրագրերի իրականացման ընթացքում ի հայտ են գալիս առաջարկություններ, նախաձեռնություններ, որոնք ավելի են լավարկում այդ ծրագրերը: Անդրադառնալով դպրոցների գույքով ապահովմանը՝ վարչապետը մեկ անգամ էլ հանձնարարել է, որ այդ գործընթացում բացառել հին գույքերի ներգրավումը: