Արցախի պետնախարարի նախկին խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը Տելեգրամի իր ալիքում գրել է.
«Արցախի Հանրապետության նոր նախագահի ընտրության վերաբերյալ հայտարարություններ անող միջազգային խաղացողները պետք է հաշվի առնեն հետևյալը.
1․ Մեր ժողովուրդն ունի լիակատար իրավունք ընտրելու իր ղեկավարներին՝ հիմնվելով ինքնորոշման մեր իրականացրած իրավունքի, ինչպես նաև ժողովրդավարական պետության կառուցման և զարգացման մեր արդյունավետ և երկար տարիների փորձի վրա։
2․ Ի տարբերություն ավտորիտար Ադրբեջանի, մենք սովորաբար մեր ղեկավարներին ընտրում ենք ժողովրդավարական ճանապարհով։
3․ Ցավոք, ադրբեջանական ցեղասպանական շրջափակման և ագրեսիայի սպառնալիքների պատճառով մենք ստիպված ենք անցումային շրջանում խորհրդարանի միջոցով ընտրել մեր նոր նախագահին։ Առանց միջազգային դիտորդների համապետական ​​և ուղղակի ընտրությունների այս անցկացումը մեր քաղաքական իրավունքների լուրջ խախտում է։
4․Միջազգային կազմակերպությունների հայտարարությունները ենթադրում են մեր իրավունքների, ընտրական գործընթացի և դրա արդյունքների ճանաչում, հատկապես, երբ նրանք պատրաստ են մասնակցել մեր իշխանությունների հետ բանակցություններին»,- գրել է Բեգլարյանը։