Խոշտանգումների դեմ բողոքի գործողությունների շրջանակում այսօր ժամը 11:00-ից Սիրահարների այգու տարածքում հանրային կրթական մարաթոն էր՝ «Խոշտանգումների բացարձակ արգելքն ու փաստաբանությունը» խորագրով, որի ընթացքում դասախոսություններով հանդես եկան ոլորտին առնչվող մասնագետներ։ Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանն իր ելույթում անդրադարձավ վերջին շրջանում փաստաբանների նկատմամբ տեղի ունեցած բռնության դեպքերին ու նշեց, որ ոստիկանությունում թերևս 1990-ականներին են փաստաբանների նկատմամբ բռնության դեպքեր եղել՝ այլ պատմական ժամանակաշրջանում՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, բայց Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունում փաստաբանների նկատմամբ բռնությունը պետք է դիտարկել քաղաքական ռեժիմի բնույթի տեսանկյունից։
«Վերևները չեն հանդուրժում իրավական սահմանափակումները, նույն մտածողությունը տարածվում է ոստիկանության համակարգում»,- ասաց Ղամբարյանը։
Պաշտոնատար անձինք, ըստ Ղամբարյանի, պետք է գիտակցեն, որ այդ կանոնները, որոնք իրենց վարքագծով այսօր ձևավորում են, հետագայում կիրառվելու են իրենց, իրենց ընտանիքների անդամների մասնակցությամբ վարույթներում։