Աբսո՛ւրդ է՝ ԼՂ-ում ՌԴ-ի խաղաղապահ զորքն է, մենք Արևմուտքից ենք պահանջում անվտանգություն և նեղանում․ Էմիլ Օրդուխանյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը հույս է հայտնել, որ Քիշնևի հանդիպումն արդյունավետ քայլ կլինի՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ խնդիրները լուծելու ուղղությամբ, այլ ոչ թե բռնության կիրառմամբ․ «Ագրեսիվ հռետորաբանությունը կարող է հանգեցնել միայն անցյալի բռնության շարունակականության, կառուցողական երկխոսությունը՝ ինչպես հրապարակային, այնպես էլ փակ, կարող է ստեղծել խաղաղություն, հնարավորություններ և հույս»։
Հիշում ենք Ալիևի ագրեսիվ հայտարարությունը Լաչինում, թե ԼՂ պետական կառույցները պետք է լուծարվեն՝ ԱԺ-ն, նախագահի ինստիտուտը, բոլոր նախարարները և պատգամավորները հեռացվեն պաշտոններից։ ԱՄՆ-ից բացի՝ նաև ԵՄ Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն է ասել, որ հիմա կարևոր է զերծ մնալ առավելապաշտական դիրքորոշումներից և ձգտել երկխոսության։
Քաղաքագետ Էմիլ Օրդուխանյանը կարծիք է հայտնում, որ Ալիևը հարկադրված կլինի կառուցողականության դաշտ մտնել Քիշնևում։ Ալիևը Մոսկվայի ֆորմատներում իրեն հարմարավետ է զգում։ Որպես ապացույց՝ նա բերեց ԵՏՄ նիստում Ալիևի բաց ուղերձը ՌԴ-ին, որ Մոսկվան ՀՀ-ից միջանցք է խոստացել տալ Ադրբեջանին։
«Մոսկվայից հետո Ալիևը սպառնալիք տեղաց ԼՂ-ին և ՀՀ-ին, և պետք է փաստել, որ ռուս խաղաղապահները բռնությանն արգելք չեն։ Ադրբեջանի հարձակումները և օկուպացիան տեղի են ունեցել ռուսական ներկայությամբ, և նրանք չե՛ն պաշտպանելու նոր ագրեսիաները։ ՌԴ խաղաղապահները ԼՂ-ում են, բայց Ալիևը սպառնում է Արցախին էթնիկ զտմամբ․ Արցախի ժողովուրդը պիտի աղմուկ բարձրացնի։ Երբ Ալիևն ասում է՝ ԼՂ-ի հայերն իմ քաղաքացիներն են, պիտի նկատի ունենա՝ նրանք իրենց իշխանությունն են ձևավորել։ ԱՄՆ-ը խոսեց բռնության սպառնալիքից, ինչն Ադրբեջանին ուղղված ուղերձ է։ Արցախը ևս պիտի արձագանքի՝ կողմ դառնալու նպատակով, իր փոխարեն ո՞վ է հարցը լուծելու, կառչե՛ք ձեր իրավունքից, սա է սուբյեկտայնության վերականգնման շանսը։ Երբ Ալիևն ասաց՝ ԼՂ-ի պետական ինստիտուտները պիտի լուծարվեն, և աղմուկ չեն տեսնում ԼՂ-ից, սա օրակարգային խոսույթ է դառնում, ո՞նց կարող ես 120 հազար մարդու ընտրությունը չտեսնել»,- նշեց նա։
Բրյուսելյան բանակցություններից հետո պաշտոնական Երևանը հայտարարեց, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ հստակեցնելով՝ դրա մեջ մտնում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը։ Մեթյու Միլլերը, մասնավորապես, ասել է, որ ԱՄՆ-ը բարձր է գնահատում վարչապետ Փաշինյանի հավատարմությունը խաղաղությանը, և ողջունել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի՝ [Ղարաբաղի նկատմամբ] համաներում քննարկելու մասին հայտարարությունը։
ՀՀ ԱԳՆ-ն կոչ է արել ԱՄՆ-ին, ելնելով ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության իր իսկ դավանած արժեքներից ու ռեգիոնում խաղաղության հաստատմանն ուղղված հանձնառությունից և ներգրավվածությունից՝ համարժեք արձագանքել Ալիևի հայտարարություններին՝ կանխելու Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ծավալապաշտական քաղաքականությունը և Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների նկրտումները։
«Աբսուրդ է, երբ ԼՂ-ում գետնի վրա ՌԴ-ն է խաղաղապահ առաքելություն իրականացնում, բայց անվտանգային մեր պահանջներն ուղղված են Արևմուտքին։ ՌԴ-ն է պատասխանատվություն վերցրել անվտանգության, ումի՞ց ենք ինչ պահանջում, և հետո նեղանում»,- ասաց Օրդուխանյանը։