Լաչինում ստեղծված իրադրությունն Ադրբեջանի երկարաժամկետ ռազմավարության մաս է։ Բաքվում հնարավորությունների պատուհան են տեսնում, որը ստեղծվել է Ուկրաինայում պատերազմի հետևանքով։ «Ադրբեջանական անցակետ Լաչինի միջանցքում․ էթնիկ զտման քաղաքականության նոր քայլերը» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենի համաժողովից հետո հայտարարեց, որ Հայաստանի հետ Լաչինի շրջանի սահմանին պետք է անցակետ տեղադրվի, և այս շրջափակումն իրականում հենց այդ նպատակով է իրականացվել։
«Սա հերթական ակցիան չէ, եթե ադրբեջանական անցակետը շարունակի մնալ այնտեղ, կասկածի տակ կդնի ամբողջ անվտանգության ճարտարապետությունը, որը ստեղծվել էր 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Ադրբեջանը չի էլ թաքցնում, որ խախտում է եռակողմ համաձայնությունը։ Երեկ ես կարդում էի մեր ադրբեջանցի գործընկերներին, նրանք չեն էլ հերքում, որ դա նոյեմբերի 9-ի հայտարարության խախտում է։ Հիմա նոր նարատիվ է օգտագործվում, որ Ադրբեջանի Սահմանադրությունը ցանկացած հայտարարությունից վեր է»,- նշեց Տիգրան Գրիգորյանը։