«Շրջափակման պայմաններում էլ պետք է կարողանանք և՛ ապրել, և՛ մտածել ազատագրվելու մասին»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Արցախը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ։
Արձագանքելով դիտարկմանը, որ շրջափակումը շարունակվում է շուրջ 4 ամիս, Քոչարյանը նշեց. «Բլոկադաները նաև երկար էլ են տևում: Երբ դիմանում ես, դու հաղթում ես»:
Պատասխանելով Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու և այդպիսով ՀՀ-ի՝ Արցախի հետ ունեցած վերջին ճանապարհը փակելու վերաբերյալ հարցին՝ Քոչարյանը նշեց, որ այդ ճանապարհն այնուամենայնիվ օգտագործվում էր։
«Դուք այդ ճանապարհից տեղյակ էի՞ք: Տեղյակ էի՞ք այդ ճանապարհը ոնց էր օգտագործվում։ Էնքան խոսեցիք, որ պետք է փակվեր: Այդ ճանապարհն օգտագործվում էր այնուամենայնիվ, չէ՞: Միշտ հարց էիք տալիս՝ ոնց գնացին, հասան Արցախ: Հանգի՛ստ եղեք։ Բոլոր փակ ճանապարհները մի օր բացվում են, բաց ճանապարհները, եթե չկա հասկացվածություն, մի օր էլ փակվում են», – ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ խնդիրը կլուծվի միայն համբերատարության ու միասնության շնորհիվ:
Քոչարյանն ընդգծեց, որ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից տեղադրված անցակետը գտնվում է Հայաստանի ռազմավարական գործընկերոջ՝ ՌԴ-ի խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում։
«Անցակետ տեղադրելը գտնվում է կոնկրետ մեր ռազմավարական գործընկերոջ պատասխանատվության գոտում: Հիմա տեսնենք՝ անելիքներ կա՞ն այդտեղ, թե՞ չկան», – ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ Ռուսատանը պետք է կատարի իր պատասխանատվությունները, որոնք ստանձնել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանագրով, իսկ Հայաստանն էլ իր մասով պետք է աշխատանք կատարի: