ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 25-ի նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև Եվրասիական զարգացման բանկի վճարված կանոնադրական կապիտալում Ռուսաստանի Դաշնության մասնաբաժնի մասի առուվաճառքի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին նախագիծը։
Հիմնական զեկուցող` ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Էդուարդ Հակոբյանի խոսքով՝ համաձայնագիրը կոչված է կարգավորելու ԵԱԶԲ կապիտալում ՌԴ մասնաբաժնի վերաբաշխման արդյունքում առաջացած իրավահարաբերությունները։
Փոխնախարարը հայտնեց, որ համաձայնագրի համաձայն՝ Ռուսաստանը պարտավորվում է Հայաստանին փոխանցի 64 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ԵԱԶԲ կանոնադրական կապիտալի 64 հազար բաժնետոմս, իսկ հայաստանը պարտավորվում է ապահովել իր կողմից այդ մասնաբաժնի ընդունումը և վճարման կատարումը՝ համապատասխան մասնաբաժիններով՝ առաջիկա 4 տարվա ընթացքում։