Հայաստանի համար կարևոր է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հնարավոր պայմանագրում ամրագրված լինի համապատասխան երաշխիքների համակարգ, որ այդ պայմանագրի դրույթները կպահպանվեն։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես հավատում եմ խաղաղության օրակարգին։ Եվ բանակցային գործընթացում այդ նյուանսները պետք է ճիշտ արձանագրել, որ մեզ համար կարևոր է, որ այդ երաշխիքների համակարգը նաև պայմանագրում նախատեսված լինի։ Իսկ ընդհանրապես որ երաշխիք չկա, դա մեր միջազգային իրադրության ամենակարևոր առանձնահատկությունն է»։։,- նշեց ՀՀ վարչապետը։
Պատասխանելով հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ պետք է Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրի, երբ անգամ միջազգային երաշխիք չկա, Փաշինյանը նկատեց․ «Այսօր աշխարհում չկա մի երկիր, որը կարող է ասել, որ ես երաշխավորում եմ, որ վաղը սա կլինի, այդ թվում սեփական անվտանգության հետ կապված։
Պատասխանելով հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ պետք է Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրի, երբ անգամ միջազգային երաշխիք չկա, վարչապետը նկատեց․ նախ՝ դեռ փաստ չէ, որ ստորագրում ենք խաղաղության օրակարգը։ Ես հույս ունեմ և պատրաստ եմ ստորագրել իմ երեկվա ելույթում ասած խնդիրների հասցեագրման շրջանակներում, իսկ ստորագրում ենք նրա համար, որ առանց դրա ստորագրման երաշխավորված է, որ ամեն ինչ կլինի այնպես ինչպես մենք չենք ուզում, իսկ ստորագրման պարագայում առնվազ հավանականությունը շատ էական մեծանում է, որ այդպես չի լինի՝ այսինքն նեգատիվ զարգացումներ չեն լինի»։