Մատվիենկոն հայտարարել է, թե ՌԴ-ն բոլոր ջանքերը գործադրում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ
Ռուսաստանի Դաշնությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում հնարավորինս արագ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանականերում կայացած ճեպազրույցում, գրում է Ինտերֆաքսը։
«Ռուսաստանն արել ու շարունակում է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ կնքվի խաղաղության պայմանագիր եռակողմ համաձայնագրի շրջանակներում, որը ժամանակին ստորագրվել է երեք պետությունների ղեկավարների կողմից»,-ասել է Մատվիենկոն։
Ճեպազրույցին մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու Ադրբեջանի Մեջլիսի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովան։ Սիմոնյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը խաղաղության պայմանագիր է ցանկանում Ադրբեջանի հետ և պատրաստ է զորքերը հեռացնել սահմանից։ Նա նաև կոչ է արել ադրբեջանական կողմին դադարեցնել Հայաստանին տարածքային պահանջներ ներկայացնել։