Որոշ տեղերում ադրբեջանիցների կողմից առաջխաղացում կա, արոտավայրերից որոշներն անցել են իրենց: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Սյունիքի Տեղ համայնքի ավագանու անդամ Մասիս Զեյնալյանը:
Նշենք, որ ԱԱԾ-ն մարտի 30-ին հայտնել էր, որ ադրբեջանական կողմը կրկին խախտել է պայմանավորվածություններն ու մի քանի կետերում տեղակայվել սահմանից 100-300 մետր ավելի առաջ։ Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել և իրականացնել ինժեներական աշխատանքներ:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ ապրիլի 6-ին էլ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց` 13 կմ հատվածից 7 կմ-ում՝ Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում սահմանապահների տեղակայման կետերի ճշգրտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել, և իրավիճակը որոշակիորեն բարելավվել է, Զեյնալյանը նշեց․ «Այո, տեղեր կան ադրբեջանցիները հետ են գնացել։ 2020թ․ պայմանագրով, որտեղ որ կանգնած են եղել, հեռացել են այդ բարձունքները։ Քանի որ դա բուֆերային գոտի էր, 2,5 կմ այս կողմում և 2,5կմ իրենց կողմում զորք չկար։ Այդ ճանապարհը վերահսկում էին ռուս խաղաղապահները»։
Մանրամասները՝ տեռսանյութում։