Երևանի ինքնակամ շինությունների հաշվառման վերջնաժամկետը լրանում է 2022թ–ի դեկտեմբերի 31-ին։ Դրանից հետո հայտնաբերված կառույցներն այլևս չեն օրինականացնի։
Բազմաբնակարան շենքերի հանրային սեփականություն հանդիսացող ոչ բնակելի տարածքներում` նկուղներում, ձեղնահարկերում, մուտքերում, աստիճանավանդակներում ու վերելակների հորերում, բակերում կառուցված ինքնակամ շինություններն այսուհետ  կարող են քանդվել համատիրությունների որոշմամբ։ Համատիրություններին ու բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմիններին այս իրավասությամբ օժտելու մասին որոշումն ընդունվեց այսօր ՀՀ կառավարության հերթական նիստում։
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն էլ նշեց, որ Երևանում նման ինքնակամ շինությունները բազմաթիվ են։
«Գաղտնիք չէ, որ քաղաքացիներն ինքնակամ շինություններ են կառուցում շենքերի տանիքներին, մանսարդային տարածքներում։ Մենք կարող ենք տեսնել շենքեր, որոնց տանիքներին մի փոքրիկ շենք է կառուցված, տուն է կառուցված։ Եվ այդ կառույցների առումով քաղաքային ու համայնքային ղեկավարների լիազորությունները բավական սահմանափակ են եղել»,- նշեց Ավինյանը։