«2022թ․-ը բացառիկ է նրանով, որ ՀՀ ղեկավարն ուղիղ շփումներ է ունեցել բոլոր հարևան երկրների ղեկավարների հետ՝ առանց բացառության, շփումներ, հանդիպումներ, հեռախոսազրույցներ»,- այս մասին նշեց  ՀՀ վարչապետը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ։
Վարչապետը կարևոր համարեց այն փաստը, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում հաղթահարվել են կոմունիկացիոն բնույթի բարդույթները և բարդությունները։
«Սա կարող է թվալ շատ թույլ և ոչ էական բան։Կարծում եմ, որ նախկինում միշտ այդ հարցը եղել է՝ հանդիպե՞լ, թե՞ ոչ, խոսե՞լ, թե՞ ոչ, որը շատ մեծ գործնական նշանակություն է ունեցել։ Այսօր այդ հանգամանքը և բարդությունը վերացվել է։ Կարծում եմ, որ սա ոչ շատ առարկայան, բայց էական փոփոխություն է։ Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք առաջ շարժվել խաղաղության օրակարգի իրացման ուղղությամբ»,- նշեց Փաշինյանը։