Այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եռակողմ բանակցություններից առաջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ երկկողմ հանդիպմանը հույս է հայտնել, որ կհաջողվի առաջ շարժվել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում։
«Մենք տեսնում ենք մեր գործընկերների այն ամենի վերաբերյալ, ինչ տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին և ԼՂ-ի շուրջ։
Այս հակամարտությունն արդեն տասնամյակներ է տևում է, ուստի պետք է այն ինչ-որ պահի ավարտել, համաձա՞յն եք դրա հետ։ Գիտեմ, որ դուք դրա քաղաքական կամքն ունեք։ Եվ մենք ամեն կերպ աջակցում ենք դրան։ Մենք, իհարկե, հիմա, իսկ հետո եռակողմ ձևաչափով պետք է գտնենք այն առանցքային կետերը, որոնք թույլ կտան մեզ առաջ շարժվել»,- ասել է Պուտինը։
ՌԴ նախագահի կարծիքով` այժմ ամենակարևորն այն է, որպեսզի խաղաղություն լինի և տնտեսական զարգացման համար պայմաններ ստեղծվեն։ Նրա խոսքով՝ այդ խնդիրը դրվել է նաև 2020 թվականի նոյեմբերին, երբ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները։ ՌԴ նախագահի խոսքով` Ռուսաստանը ելնում է նրանից, որ Հայաստանն իր ռազմավարական գործընկեր է դեռ հին ժամանակներից։