2023-ին Ոստիկանության բյուջեն կկազմի 76 մլրդ 201 միլիոն դրամ․ ԱԺ-ում 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը։
«2021 թվականին դա կազմել է 65 միլիարդ 463 միլիոն դրամ, սա մեր բյուջեի ծախսերի մեջ կազմում է 2,9 տոկոս, իսկ ՀՆԱ-ի մեջ 0,82 տոկոս։
Ոստիկանության կողմից իրականացվում են «Ոստիկանության ոլորտների կազմակերպաիրավական գործունեության ծառայությունների մատուցման, հասարակական ավտանգության ապահովման և իրավախախտումների դեմ պայքարի քաղաքականության մշակում, մոնիթորինգ և կառավարում» ծրագիրը և Ոստիկաության կրթական ծառայություններ ծրագիրը»։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ՆԳՆ-ի ստեղծումը ներառված չէ բյուջեում․ «Բայց ենթադրում եմ, որ այն գումարները, որոնք հիմա հատկացվում են Ոստիկանությանը, միավորման և ՆԳՆ ձևավորման դեպքում նշված ծրագրերը կիրականացվեն նոր համակարգի ներքո»։