• Հայաստանը սեպտեմբերի սկզբին համաձայնել է աշխատել ՌԴ ներկայացրած Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային հարաբերությունների հաստատման հիմնական սկզբունքների հիման վրա։ Այս մասին թվիթերում գրառում է արել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Հուսով ենք, որ Ռուսաստանը կաջակցի իր առաջարկներին»,- ընդգծել է վարչապետը։
• Սպառնալիքների և հարկադրանքի քաղաքականությունը մեզ համար անընդունելի է. այս մասին ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի իր ելույթում ասել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։ Նա միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիային և նշել ,որ անհրաժեշտ է պատշաճ միջազգային հետաքննություն անցկացնել։
• Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Երևանում է։ Այս մասին նա հայտնել է թվիթերյան իր գրառմամբ՝ այցից այլ մանրամասներ չհայտնելով։