Ինչ չի կարելի հարցնել հաշմանդամություն ունեցող անձին և ինչպես լուսաբանել հոգեկան առողջության թեման. Մեդիագիդ՝ Մուշեղ Հովսեփյանի հետ․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ինչպե՞ս պատմել հաշմանդամություն կամ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների մասին՝ առանց խտրական վերաբերմունք գեներացնելու, լացակումած տեքստերի ու վնասելու․ այս հարցերի շուրջ Factor TV«Մեդիագիդ» նախագծի տաղավարում խոսել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ նախագահ Մուշեղ Հովսեփյանը։
Մուշեղ Հովսեփյանը նշում է՝ պետք է խրախուսել հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ ազատորեն խոսել իրենց հաշմանդամության մասին, իսկ լրագրողական համայնքն իր հրապարակումներով պետք է աջակցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին առնչվող ամենատարբեր թեմաների լուսաբանմանը։
«Մեդիագիդ» նախագիծը նպատակ ունի պարզ և մատչելի լեզվով պատմել մեդիայի ու ընթերցողի խնդիրների մասին, վեր հանել թեմաներ, որոնք այժմեական են, արդիական ու կարող են կողմնորոշել լսարանին՝ Fake news-ից խուսափելու և տեղեկատվության  արժանահավատ աղբյուրներ ընտրելու հարցում։
Ընտրված թեմաներն ընդգրկում են ինչպես ամենօրյա լրահոսի միջոցով «ապահով» տեղեկատվություն ստանալու ուղիները, այնպես էլ տեղեկատվական հոսքերում կողմնորոշվելու, բովանդակություն ֆիլտրելու և տեղեկատվության հետ աշխատելու համար կարևոր հմտությունների քննարկումը։
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Լիտվայի զարգացման համագործակցության և ժողովրդավարության զարգացման ծրագրի կողմից։