ՀՀ Ազգային ժողովում մեկնարկել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի և ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանի ասուլիսը։
ԱՄՆ Կոնգրեսը պատժամիջոցներ կկիրառի՞ Ադրբեջանի եմ. այս հարցին ի պատասխան՝ Դեյվիդ Փրայսը նշեց, որ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատում քննարկվում են Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու վերբերյալ բանաձևեր։
«Կարծում եմ՝ չափանիշները, որոնք մենք կիրառում ենք, նախևառաջ բխելու են հայտարարությունների պատմական արժանահավատությունից, ճշտությունից։ Այսինքն՝ առաջ ենք շարժվելու բանակցային այնպիսի գործընթացում, որը մենք համարում ենք առավել ողջամիտ։ Իհարկե բոլոր այս ուղղությունները հաշվի կառնենք, բայց այդ պրիզմայի ներքո են դրանք դիտարկվելու։ Այսինքն՝ շատ ավելի բարձր նպատակ կա այստեղ, քան ինչ-որ ռեզոլյուցիան, բանաձև ընդունելը կամ հայտարարությունը։ Կարևոր է  փաստացի դիվանագիտական հետևողակաությունը գործընթացում»,- նշեց Փրայսը։