Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի նոր հարձակման բարձր ռիսկի մասին․Պապիկյանը նիստ է հրավիրել ՊՆ-ում․ Լուրեր
14.10.2022 | 16:25- Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱՊՀ խորհրդի նիստին հայտարարել է, որ Բաքվի և այլ ադրբեջանական աղբյուրների հռետորաբանությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը Հայաստանի ավելի շատ տարածքներ գրավելու մտադրություններ ունի, ինչը պետք է կանխել։ Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի ռիսկը մնում է շատ բարձր՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ փորձելով իրենց սադրիչ գործողությունները վերագրել հայկական կողմին։
- ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ այսօր անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցել է ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը, բանակային զորամիավորումների հրամանատարական կազմը։ Քննարկվել են զինված ուժերում իրականացվող աշխատանքների, մասնավորապես՝ ձմեռային փուլի նախապատրատական միջոցառումների, ինժեներական և թիկունքային ապահովման հետ կապված մի շարք հարցեր:
- ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր ասել է, որ Երևանի իշխանություններն Արցախին առաջարկում են ուղիղ բանակցությունների մեջ լինել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, իսկ Հայաստանը պետք է մաքսիմալ ներգրավված լինի այդ խոսակցությունների մեջ։ Ըստ Սիմոնյանի՝ Ադրբեջանը մշտական ուղիղ կապի մեջ է Արցախի օրինական իշխանությունների հետ: