«Հակառուսականություը Հայաստանում արմատներ է գցել, ինչը հաստատ լավ տեղ չի տանելու»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ կան արգումենտներ հակռուսականությունն այստեղ առաջ տանելու համար։
Մեր ժողովրդի ակնկալիքն այնպիսին էր, որ մեր դաշնակիցը, մեր ռազմավարական գործընկեր պետությունը պիտի միջամտեր։
Պետք է ճիշտ գնահատել Ռուսաստանի հնարավորություների սահմանը այս վիճակում, այն սահմանը, որտեղ իրենք սկսում են հակասել իրենց ազգային շահերին։ Այդ ազգային շահերն իրենք են ձևակերպել, իրենք Ադրբեջանին համարում են Ռուսաստանի համար դաշնակցային պետություն, և ըստ այդմ էլ փորձում ե կառուցել հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ։
Մենք էինք տարածաշրջանում  հենարանը Ռուսաստանի համար, նաև մեր թուլանալու պատճառով այս տարածաշրջանում սկսվեց մի պրոցես՝  այստեղ ՌԴ ներկայությունն ու շահերն ավելի ամրացնելու»,- նշեց Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ այսօր հնարավոր է հակառուսական տրամադրություններ գեներացնել Հայաստանում․ «Աշխարհը փոխվելու է, շատ բան է փոխվելու, այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը մնալու է մեր ռազմավարական գործընկերը»։