«Արցախի թեման բացակայում է բանակցային գործընթացներում»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Խոսքը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման մասին է։ Հայաստան-Ադրբեջան կոնֆլիկտը Ղարաբաղի շուրջ էր, ես լավ չեմ պատկերացնում, թե ինչպես կարելի է այս հարաբերությունները կարգավորել՝ առանց որոշակիության  ու միասնական պատկերացման Ղարաբաղի, Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված։
Այն հանգամանքը որ Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի պաշտոնյաների բառապաշարից ի սպառ կորել է, նշանակում է, որ Հայաստանը չի պայքարում Արցախի համար։
Ադրբեջանն ասում է, որ Ղարաբաղի հարցը լուծված է, մենք ձեզ հետ խոսելու ոչինչ չունենք այդ հարցով, և ինչքան ես գիտեմ` Հայաստանը չի պայքարում այդ մոտեցման դեմ։ Եթե այսպես շարունակվի, ապագա բանակցային գործընթացը լինելու է Բաքու – Ստեփանակերտ և ինչ-որ չափով` Մոսկվա ձևաչափով։ Հիմա, ինչ հետևանքների է կարող բերել այս ֆորմատը` ինքներդ գնահատեք»,- նշեց Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի դիտարկմամբ՝ տպավորություն կա, թե Ղարաբաղի իշխանությունը հարմարվել է այս իրավիճակի հետ․ «Իհարկե իրենց հայտարարություններում խոսում են ինքնորոշման ու սուվերենության մասին, բայց այլ խոսակցություններում թեման ուրիշ է։ Ինքնարդարացումը հետևյալն է՝ Հայաստանը ձեռքերը լվացել է, պետք է մի ելք գտնենք ժողովրդին այստեղ պահելու համար, և դա հնարավոր չէ առանց Ադրբեջանի հետ համագործակցության»։
Քոչարյանի խոսքով՝ Արցախի կախվածությունը Բաքվից մեծացել է․ «Եվ այդ մասին է փաստում այն, որ նոր ճանապարհի հետ չի կառուցվել գազամուղ , էլեկտրասյուները չեն տեղափոխվել, իսկ կապի մալուխը մնացել է հին ճանապարհի վրա։
Եվ Ադրբեջանն ուզած ժամին, երբ ցանկանա, կարող է անելանելի վիճակ ստեղծել ղարաբաղցիների համար Եվ Ղարաբաղի իշխանության համար սա լինելու է ևս մեկ բացատրություն, թե ինչու է պետք համագործակցել Ադրբեջանի հետ», – նշեց  Քոչարյանը։
Նա հավելեց նաև, որ ժողովրդի 95 տոկոսը չի պատկերացնում Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, բայց դեռ չի պայքարում դրա դեմ։