Տեսնում ենք աշխարհաքաղաքական շահերի դոմինանտ լինելը մարդու իրավունքներին․ պետք է անհատական սանկցիաներ պահանջենք․ Դավիթ Ամիրյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Ինչ է պետք անել այսօր, երբ ականատես ենք լինում աշխարհում ընթացող շատ լուրջ փոփոխությունների, երկակի ստանդարտների կիրառման, երբ տեսնում ենք աշխարհաքաղաքական շահերի դոմինանտ լինելուն մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարական գաղփրներին, երբ  մարդու իրավուքները ստորադասվում են ֆիզիկական ուժին»,- «Պատերազմի 2-րդ տարելից. միջազգային իրավունքի ի՞նչ գործիքակազմ է ներդրվել, ի՞նչ է հնարավոր անել» թեմայով քննարկման ժամանակ այս հարցերի մասին բարձրաձայնեց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան»-ի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը։
«Մենք բոլորս պետք է կարողանանք հասկանալ՝ ինչ պետք է անել։ Կարծում եմ՝ բավականին դժվար և ժամանակատար աշխատանք պետք է կատարվի, որն անհնարին չէ։ Մենք պետք է կարողանանք տեսնել, թե ինչ է արել Ադրբեջանը անցած 30 տարիերին և պետք է արդարություն պահանջենք ու հասնենք դրան։ Պիտի ցույց տանք, որ ռասիզմի դրսևորումները շարունակվում են այսօր։ Պետք է անհատական սանկցիաներ պահանջենք կոռումպացված ռեժիմների դեմ»,- նշեց Ամիրյանը։
Նա նաև նշեց, որ Հռոմի ստատուտը ՀՀ-ի կողմից վավերացնելու անհրաժեշտության մասին Հայաստանի հասարակական կազմկերպությունները խոսում են 2000-ականներից սկսած․ այդ հարցը պետք է մասնագիտական ոլորտում քննարկվի։