«Որևէ հիմք չի կարող առկա լինել՝ մտածելու, ենթադրելու, պնդելու, թե հայկական կողմը կարող է նույնիսկ որպես քննարկման առարկա դիտարկել Զանգեզուրի միջանցքի հարցը»,- այս մասին ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կողմից բազմիցս նշվել է, որ Զանգեզուրի միջանցքի տրամաբանությունը որևէ կերպ ընդունելի չէ Հայաստանի համար:
«Հիշեցնեմ, որ վերջին եռակողմ (ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և ԵԽ նախագահի) հանդիպմանը հետևել է Ադրբեջանի նախագահի՝ իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունը, որը հետագայում հերքվել է միջնորդի կողմից: Սա ավելի քան բավարար է՝ հասկանալու համար, թե ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում մեր տարածաշրջանում»,- նշեց Աղաջանյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի՝ Փաշինյանին առնչվող խոսքերին, թե «Փաշինյանը տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության տեսանկյունից կիսում է Անկարայի մտքերը», Աղաջանյանը նշեց. «Ես Էրդողանի հայտարարությունները չեմ կարող և չեմ էլ ուզում մեկնաբանել»: