Կառավարությունը 1 մլրդ 188 մլն դրամ կհատկացնի 22 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման համար․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Դա Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի և Ուկրաինայի պաշտոնական դիրքորոշումը չէ․ այս մասին Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ուկրաինայի հարցերով ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի մասին  Ուկրաինայի Ռադայի թվիթերյան գրառմանը։ Նա մատնանշեց՝ գրառումն արդեն հեռացված է։
«Գերագույն Ռադայում այդ հարցը քվեակության չի դրվել, դրա համար չարժե այն գնահատել որպես Ուկրաինայի խորհրդարանի դիրքորոշում»,- հայտարարեց ուկրաինացի դիվանագետը։
Ավտոնոմովի խոսքով՝ Ուկրաինայի պաշոնական դիրքորոշումը  Մոլդովայի, Վրաստանի, Ադրբեջանի և այլ երկրների տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ մնացել է անփոոխ անկախության տարիներից ի վեր։
Դիտարկմանը, թե արդյոք գրառման նախաձեռնությունը եղել է խորհրդարանի առանձին անդամների կողմից, նա արձագանքեց՝ տեղյակ չէ, թե նման հրապարակումների համար ով է որոշում կայացնում։ «Կրկնեմ, որ այս հարցը  չի քննարկվել Գերագույն Ռադայում,  դրա մասին որոշում չի կայացվել պաշտոնական մակարդակում»,- ընդգծեց նա։
Նշենք, որ Ուկրաինայի Ռադայի թվիրթերյան էջի գրառումը տարածել էր նաև աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը՝ գրելով․ «Հենց սա է պատճառը, որ հայերն աջակցում են Ուկրաինայի քաղաքացիներին, բայց ոչ նրանց կառավարությանը։ Նրանք շնորհավորում են Ադրբեջանի նավթաօլիգարխիկ բռնապետությանը հայերին իրենց պապենական հողերից բռնությամբ քշելու համար։ Ամոթ նրանց»։