Մենք Ուկրաինայից հացահատիկ չենք ներմուծում, մեր հիմնական մատակարար երկիրը ՌԴ-ն է: Այս մասին «Հացահատիկի դեֆիցիտի ռիսկը. ի՞նչ պետք է անի Կառավարությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց Պարենային անվտանգության և ագրովերամշակման զարգացման վարչության պետ Գևորգ Ղազարյանը։
«Հայաստանի պահանջարկը շատ փոքր ծավալ է կազմում և դա ընդհարապես չի կարող խնդիր առաջացնել Ռուսաստանի ընդհանուր արտահանման ծավալի համար: ՌԴ-ում արտադրվում է շուրջ 76 միլիոն տոննա ցորեն և դրանից շուրջ 23 մլն տոննան արտահանվում է, իսկ մեր պահանջարկը կազմում է ոչ ավել 300 հազար տոննայից: Այս պարագայում ոչ մի խնդիր չի կանխատեսվում:
Բացի դրանից՝ սահմանափակումները վերաբերում են հատիկային հացահատիկի տեսակներին, այսինքն՝ եթե անգամ ցորենի ներկրումն արգելվի, ալյուրի ներկրման վրա սահմանափակում չկա: Նույնը վերաբերում է նաև եգիպտացորենին և գարուն, աղացած վիճակով ներմուծման վրա սահմանափակում չկա»,- նշեց Ղազարյանը: