Այսօրվանից Գյումրու թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովում  սկսվեցին ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու համար կուսակցությունների կամ դաշինքների առաջադրումները։ Հանձնաժողովը նրանց փաստաթղթերը կընդունի 10 օրվա ընթացքում՝ մինչև սեպտեմբերի 12-ը ժամը 18։00-ն։
Գյումրու թիվ 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ղազարյանի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ դեռ ոչ մի քաղաքական ուժ չի առաջադրվել։
«Այսօրվա ընթացքում առաջադրվողներ չեն եղել։ Միշտ էլ այդպես է լինում, վերջին օրերին նոր առաջադրումները լինում են»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը։
Առաջադրումների ավարտից հետո 5-օրյա ժամկետում՝ մինչև սեպտեբերի 17-ը, հանձնաժողովը քննարկելու է առանձին թեկնածուների փաթեթը, իսկ ամսի 17-ին  սահմանված է վերջնաժամկետ՝ ավագանու անդամների ցուցակների գրանցման համար։
«Ինչքան շուտ ներկայացնեն փաթեթները, այնքան մեր ժամանակն ավելի երկար կլինի թերությունները շտկելու համար։ Նայում ենք, եթե ինչ-որ թերություններ կան՝ կա՛մ տվյալ  անձը չի կարող առաջադրվել, կա՛մ Գյումրու բնակիչ չէ վերջին վեց ամիսների ընթացքում, հնարավորություն կտանք շտկելու։ Եթե, օրինակ, այսօր ներկայացնեն փաթեթը, մենք էլ չենք սպասի ամիս 12-ին, կարող է՝ թերություն լինի, փոփոխվի, մարդուն կանչենք, ասենք՝ այս մի փաստաթուղթը չես բերել։ Բայց եթե ամսի 12-ին ժամը 18։00-ին ներկայացնեն փաթեթը, մենք էլ ոչինչ չենք կարող անել՝ կա՛մ կհաստատենք, կա՛մ կմերժենք գրանցումը»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը։
Գյումրիում ՏԻՄ ընտրությունների քարոզարշավը կմեկնարկի սեպտեմբերի 22-ից և կտևի մինչև հոկտեմբերի 15-ը։ ՏԻՄ ընտրությունները նշանակված են հոկտեմբերի 17-ին։
Նշենք, որ կուսակցություններից միայն ՀՀԿ-ն է հայտարարել քաղաքապետի իր թեկնածու մասին․ ավագանու ցուցակի առաջին համարը կզբաղեցնի Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի հորեղբոր որդին՝ Արտյոմ Ղուկասյանը։
«Գյումրին կռնա» դաշինքը ևս հայտարարել է ընտրություններին մասնակցության մասին, ավելին՝ արդեն իսկ կարգախոսն է փակցրել Գյումրու կենտրոնական հատվածներում։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը դեռևս հայտարարությամբ հանդես չի եկել։ Շրջանառվող լուրերի մակարդակով հայտնի է, որ ՔՊ-ի թեկնածուն Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանն է։