Հայ-ադրբեջական սահմանին վերջին շրջանում աճող լարվածությունը հանգեցրեց սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում լոկալ բախումների, որի հետևանքով կողմերն ունեն կորուստներ: Հայկական կողմն ունի 3 զոհ, 4 վիրավոր:
Հայաստանում փորձագետների և քաղաքական գործիչների մի մասը կարծում է, որ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը պետք է անհապաղ դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, և նոր կորուստներ չենք ունենա:
«Հայ-ադրբեջանական սահմանային մարտերի քաղաքական նպատակները» թեմայով առցանց քննարկման ժամանակ քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, անդրադառնալով հարցին, արդյո՞ք Հայաստանը պետք է գնա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու ճանապարհով, և դա ի՞նչ հեռանկար է խոստանում, նշեց. «Իհարկե, բոլոր ուղղություններով պետք է լրջորեն աշխատել և պետք է օգտագործել բոլոր հարթակները, այդպիսիք քիչ չեն… Բայց պետք չէ հույս ունենալ, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելով՝ Ադրբեջանը կդադարի կրակ բացել մեր սահմանների ուղղությամբ և խնդիրը կլուծվի»: