Կրթությունը Հայաստանում խիստ իշխանական է․ Լևոն Բարսեղյանը «Մարտի 1-ի» դեպքերը դասագրքերում լիարժեք չներկայացնելու մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մարդիկ, երիտասարդները՝ 14-ից 25 տարեկական, ոչ միայն լավատեղյակ չեն, իսկ տեղյակներն էլ այնքան տարօրինակ են մեկնաբանում կամ պատմում 10-ը տարվա վաղեմության իրադարձությունները, որ ապշել կարելի է։ Գուցե տանից չգիտեն, դա հասկացանք, բայց դպրոցից ինչ-որ մի բան կարծես թե պիտի իմանային»,- այսօր «Հոդված 3» ակումբում կազմակերպված քննարկմանն ասաց Գյումրիի Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։
Նա իր հետ բերել էր 2011 թվականին հրատարակված պատմության դասագիրքը, որտեղ Մարտի 1-ի դեպքերի մասին խիստ հպանցիկ է հիշատակված․ «Գրված է, որ տասնօրյա շարունակական ցույցեր են տեղի ունեցել, որոնք հանգեցրել են ողբերգական դեպքերի, զոհվեց 10-ը մարդ և վերջ։ Ի՞նչն է պատճառը, որ տասը տարվա վաղեմության դեպքերը, որոնք Հայաստանի ճակատագրի վրա ազդեցություն են ունեցել, այս երկու տողով է ներկայացված»,- ասաց Բարսեղյանը՝ ընդգծելով․ «Կրթությունը Հայաստանում խիստ իշխանական է, քաղաքականացված»։