Ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից մայիսի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանրապետությունում հրդեհների թիվը նվազել է: Նախորդ տարի նշված ժամանակահատվածում հրդեհի 1 931 դեպք է գրանցվել, այս տարի՝ 1 570: Այսօր հրավիրված ասուլիսում այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային  կառավարման ազգային կենտրոնի պետի տեղակալ Արսեն Սարոյանը:
Նա նաև հավելեց, որ միայն այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ, զգալիորեն ավելացել է հրդեհների թիվը, եթե նախորդ տարվա ապրիլին գրանցվել էր 200 դեպք, ապա այս տարվա նույն ամսին՝ 439:
Վիճակագրության համաձայն՝ հրդեհների մեծ մասը գրանցվում է  բուսածածկ տարածքներում: Հրդեհների ընդհանուր կառուցվածքում  38 տոկոսը բաժին է ընկնում բուսածածկ տարածքներին: Դրանց հաջորդում են աղբի, աբատարարերի հրդեհները՝ 13 տոկոս, առանձնատները՝ 12 տոկոս, բնակելի տներում, տրանսպորտային միջոցներում 10- ական տոկոս:
«2021-ին ունենք հրդեհի հետևանքով 16 տուժած, 5 զոհ»,- տեղեկացրեց Սարոյանը: