Երևանում գտնվող ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ արտգործնախարարը հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը  զբաղվում է այն հարցերի գործնական լուծմամբ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են խաղաղության գործընթացին։
«Նոյեմբերի 9-ի խաղաղության գործընթացը, որի նպատակն է դադարեցնել պատերազմը և անցնել խաղաղապահ գործողություններին, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական կապերի, բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, իրականացվում է գրեթե կես տարի: Հետեւաբար, խոսել խաղաղ գործընթացին անցնելու մասին `մի փոքր իրականության խեղաթյուրում է:
Դուք նշեցիք եռակողմ խումբը, ես նույնպես այսօր խոսեցի այդ մասին, և իմ գործընկերն էլ նշեց, որ այն զբաղվում է այն հարցերի գործնական լուծմամբ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են խաղաղության գործընթացին:
Երբ մարդիկ ազատվեն շրջափակումից, էմբարգոներից, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում ստեղծված խոչընդոտներից `այստեղ հավասարաչափ ու փոխշահավետ համագործակցություն զարգացնելու առումով, անցում կկատարեն անմիջական օգուտներ քաղելուն այն առավելություններից, որոնք ապահովում է ռազմավարական առումով այս  աշխարհաքաղաքական ու  աշխարհատնտեսական իմաստով կարևոր տարածաշրջանը»,- հայտարարել է Լավրովը: