Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրով հայտարարել է, որ ՌԴ-ն չի նվազեցնում ջանքերը՝ բոլոր պահվող անձանց վերադարձնելու համար։
«Մանրամասն անդրադարձ ենք արել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին։ Նշել ենք ձեռքբերված առաջընթացն ու իրավիճակի կայունացումը։ Մենք չենք նվազեցնում մեր ջանքերը, որոնք ուղղված են բոլոր պահվող անձանց տուն վերադարձնելուն, ականազերծմանը, մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանմանը, որոնք ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների աշխատանքների մեկնարկին », – հայտարարել է Լավրովը:
Նա նաև ընդգծել է տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման գործընթացում կարևոր ներդրումը, որը կատարում է եռակողմ աշխատանքային խումբը `Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների գլխավորությամբ` տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար: