Հայաստանի նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը գենետիկ վախ են ներշնչել մեր ժողովրդի մեջ պատերազմի նկատմամբ և չեն պատրաստվել պատերազմի։ Այս մասին Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ամենավատ բանակցությունները ավելի լավ են, քան ամենալավ պատերազմը։ Իսկ Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ միայն գենետիկ վախ են ներշնչել մեր ժողովրդին պատերազմի նկատմամբ, այլ նաև հակառակորդին ցույց են տվել, որ իբր մեր հանրությունը վախենում է պատերազմից, և միևնույ ժամանակ չեն պատրաստվել պատերազմի,  2016-ին պարզվել է, որ մեր զենքերն  80–ականների զենքեր են»,- ասաց Փաշինյանը
«Դե եկեք փաստերով նայենք՝ ով է հողատու, դավաճան: Դո՛ւք եք՝ Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան և մյուսներ: Դուք եք դավաճանը, հողատուն և կապիտուլյանտը և ձեր «բադեն-բադենների» համար դուք ծախել եք Հայաստանը, դուք ծախել եք Ղարաբաղը և դուք դրա համար կրելու եք պատասխանատվություն»,- ընդգծեց Փաշինյանը: