Գիտակցելով զինվորի կողմից վճարվող գինը հայրենիքի խաղաղության և սերունդների անվտանգ ապագայի համար՝ 2017թ. «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամը ստեղծվել է հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս զոհված, անհայտ կորած, հաշմանդամություն ձեռք բերած մարտիկների ու նրանց ընտանիքների սոցիալական բարօրության, կայուն և հավասար ապահովագրական հատուցումներ տրամադրելու նպատակով:
Հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Վարուժան Ավետիքյանի խոսքով՝ չափազանց կարևոր է հատուցումների համակարգված և երկարաժամկետ տրամադրումը: «Հիմնադրամը մեկ անգամ խոշոր հատուցում է կատարում՝ 10 մլն դրամի չափով, այնուհետև ամեն ամիս 200-300 հազար դրամի չափով»:
Վարուժան Ավետիքյանը հայրենիքում և Սփյուռքում ապրող հայրենակիցներին կոչ արեց, որ եթե ցանկանում են օգնել զոհված, անհետ կորած կամ հաշմանդամ դարձած զինծառայողներին կամ նրանց ընտանիքներին, ապա դա անեն միայն հիմնադրամի միջոցով:
Համաձայն գործող օրենսդրության՝ հիմնադրամի շահառու կարող են դառնալ զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամները՝ ծնողները, կինը և երեխաները, ինչպես նաև առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողները: