Առաջարկում ենք գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ծրագրերի միջոցառումներին հատկացվող ֆինանսավորումը 2 միլիարդ 784 միլիոն դրամի չափով ավելացնել։ Այս մասին այսօր Կառավարության նիստին նշեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
«Ավելացվող միջոցներն ուղղվելու են երկու հիմնական ոլորտների։ Ենթակառուցվածքի արդիականացման ծրագրերին հատկացվելու է 1 միլիարդ 31 միլիոն դրամի չափով գումար, և սա ուղղվելու է ավելի բարձր արդյունավետություն ունեցող գիտական կազմակերպությունների համար ժամանակակից և կարևորագույն նանակություն ունեցող սարքավորոմների ձեռքբերմանը, ինչպես նաև այդ սարքավորումենրի վրա հետազոտական աշխատանք իրականացնող անձնակազմի վերապատրաստմանը։ Այս միջոցներով կկարողանանք ապահովել փորձարարական գիտությունների բնագավառում հետազոտությունների լիարժեք հենքը, և սա կբերի հետազոտությունների որակի բարձրացմանն ու հնարավորություն կստեղծի որակյալ կիրառական հետազոտություններ իրականացնել, ինչը շատ կարևոր է նաև տնտեսության զարգացման համար»,- նշեց ԿԳՄՍ փոխնախարաը։