Սպուտնիկ V-ով պատվաստված շուրջ 600 անձի մոտ արտառոց դեպք չի գրանցվել, AstraZeneca-ի դեպքում՝ նույնպես․ ԱՆ ներկայացուցիչ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Հայաստանի Հանրապետությունում Սպուտնիկ V-ով պատվաստված շուրջ 600 քաղաքացու մոտ հետպատվաստումային որևէ խնդիր չի առաջացել: Այս մասին այսօր «Covid-19-ի դեմ պատվաստումը սկսվում է աղմկահարույց AstraZeneca-ով. պատվաստվե՞լ, թե՞ ոչ» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն օրերս ձեռք է բերել AstraZeneca պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, ներկայում, AstraZeneca-ի ձեռքբերումից հետո, աշխատանքներ են տարվում դրա բաշխման ուղղությամբ:
«Մոտակա ամիսներին մենք սպասում ենք AstraZeneca-ի մյուս չափաբաժինը, ինչպես նաև կարող են լինել այլ պատվաստանյութեր: Այն, ինչ մեզ կառաջարկվի, կքննարկվի ՀՀ առոջապահության նախարարության կողմից»,- ընդգծեց մասնագետը: