Ադրբեջանցի որոշ թվով զինվորականներ երեկ ժամը 4-ի սահմաններում մտել էին Սոթքի հանքի տարածք. Այս մասին Factor. am –ի հետ զրույցում ասաց Սոթքի համյանքապետ Հակոբ Ավետյանը:
«Ճիշտ է ագրեսիվ պահվածք չկար, նրանք չէին եկել պատերազմի, բայց եկել էին սահմանի հետ կապված հարցեր ճշտելու: Բանակացություններ են գնացել հիմնականում սահմանների ճշգրտման հարցերերի շուրջ: Իրավիճակը մեր կողմից վերահսկելի է եղել: Չի շարունակվել, նրանք արդեն հետ ենք քաշվել, դեռ որոշում չի կայացվել, որովհետև այդտեղ հավաքվածները չէ, որ պիտի որոշեին սահմաները, սպասում ենք երկու կողմի կառավարությունների ճշգրտումներին: Եթե նոր սահմաններ գծվի, արդեն երկու կողմերն այդպես կդիրքավորվեն»,- ասաց Ավետյանը:
Համայնքապետի խոսքով՝ հիմա ադրբեջանցիներ կան հանքի տարածքում. «Բայց եթե Քարվաճառը իրենցն է լինելու, ստացվում է որ նրանք իրենց տարածքում են, կոնկրետ Գեղամասար համայնքի տարածք, որը բաղկացած է 18 գյուղից, վարչական սահմանները չեն խախտել, չեն մտել»:
Ավետյանի խոսքով՝ այս պահին իրավիճակը կայուն է, վտանգ չկա, իր ընտանիքը համայնքում է: «Բայց մեր բախտը չի բերել, գոնե ունենանք բարոյական թշնամի, որ իմանանք ամեն ինչը երաշխավորված կլինի, ամեն դեպքում, ես իրենց հետ կապված ոչ մի երաշխիք չունեմ: Բայց այս պահին հանգամանքները ցույց են տալիս, որ վտանգ չկա, անտեղի պետք չի խուճապի մատնվել»: