Այս պահին ես ավելի տեղյակ եմ, թե, օրինակ, Շոտլանդիայի դպրոցներն ինչպես են բացվելու, քան Հայաստանի։ Այդ իմաստով ինֆորմացիայի պակաս ունենք։
Այս մասին այսօր «Դասերը՝ օֆլայն. սովորողները կհաճախեն դպրոց» թեմայով քննարկմանը նշեց կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը։
«Մարդկանց համար հասկանալի չէ՝ ինչու են, օրինակ, սեպտեմբերի 15-ին բացում դպրոցները։ Եթե պատճառը շոգն է, ապա գուցե կարելի էր որոշ մարզերում հենց օգոստոսի վերջից էլ սկսել՝ հաշվի առնելով, որ եղանակն՝ այնքան էլ շոգ չէ։ Ամեն դեպքում՝ ափսոս է այդ 15 օրը։ Կարելի է՝ գնալ մինչև 200 հոգանոց դպրոցները վերաբացելու տարբերակին։ Նաև մինչև 5-րդ դասարանի դպրոցները կարելի է բացել։ Ունենք գյուղեր, որտեղ այս պահին գուցե վարակման որևէ դեպք չկա։ Կարելի է վերաբացումը փուլային անել։ Շատ կուզեի, որ սեպտեմբերի 1-ին այս 2 կատեգորիաների դպրոնցները բացվեին»,- նշեց Սերոբ Խաչատրյանը։