Շատ երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ բարձր ջերմաստիճանի դեպքում վարակը շարունակում է տարածվել։ Նման փորձ ունեն տարբեր արաբական երկրներ, որտեղ ջերմաստիճանն արդեն 35-40C-ի է հասել, բայց վարակակիրների թիվը շարունակում է աճել։ Այս մասին այսօր կորոնավիրուսի սահմանափակումները թուլացնելու և հետագա քայլերի մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյան հետ քննարկմանը նշեց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Իրականում սա մեզ բոլորիս համար թեստ է լինելու՝ որքանով կկարողանանք պահպանել որոշակի կանոններ, սոցիալական հեռավորություն, ձեռքերի ախտահանում և, իհարկե, տնտեսական գործունեություն կազմակերպողները, որոնց համար արդեն հստակ կանոններ կան սահմանված, որքանով կկարողանան պատասխանատու մոտենալ։ Ունենք նաև պատժիչ գործողություններ, բայց, այնուամենայնիվ, պատժի պոստ ֆակտում իրականացումը չի նվազեցնի տարածման ռիսկը»,- ասաց Ավինյանը։