ՏՄՊՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց, որ խոշոր տնտեսվարողներն իրենց մշտական մոնիթորինգի տակ են, մոնիթորինգ են անում նաև նրանց պաշարները, ինչպես նաև օրվա սպառման ծավալները, մնացորդը, արտադրությունը կամ ներմուծումը:
Գևորգյանի խոսքով՝ այս պահին անհանգստացնող խնդիրներ չեն նկատվում, միակ խնդիրն օրական ծավալի ապահովումն է, պետք է կարողանալ պահեստներից տեղափոխել, սուպերմարկետների աշխատողները ֆիզիկապես պետք է կարողանան այդ ամենը հասցնել տեղ:
Նա անդրադարձավ սպիրտի գնի բարձրացման մասին հայտարարություններին՝ հերքելով դրանք: Ըստ ՏՄՊՊՀ նախագահի՝ ալյուրի գինը ևս չի բարձրացել, որոշակի թանկացում տեղի է ունեցել՝ կապված դոլարի փոխարժեքի տատանման հետ, բայց դա էլ են հսկողության տակ պահում: Մարզերում որոշակի թանկացումների մասին խոսելով՝ նա նշեց, որ մոնիթորինգ են անում, որ հասկանան իրավիճակը:
«Չենք բացառում, որ կլինեն տնտեսվարողներ, որ կբարձրացնեն գները՝ օգտվելով իրավիճակից: Մենք հանրապետությունում սպառվող ծավալի գերակշիռ մասն ապահովող խոշոր տնտեսվարողներին վերահսկում ենք, խախտումների դեպքում անխուսափելի պատասխանատվության ենք ենթարկելու, տպավորություն չստեղծվի, թե զբաղված ենք: Օրինակ` ալկոգելերի հետ կապված երկու վարույթ ենք հարուցել, ոմանք ինտերնետով փորձել են վաճառել բարձր գներով: Մենք հայտնաբերում ենք և խիստ պատասխանատվության ենթարկում: Նրանք, ովքեր List-ով և այլ կայքերով կփորձեն վաճառել, փոխանցում ենք ՊԵԿ մեր գործընկերներին: Հրապարակումների մեծ մասի պոչի հետևից որ գնում ենք, պարզվում է՝ գրանցված բիզնեսներ չեն, այլ մարդիկ, որ սպեկուլյատիվ գործունեություն են իրականացնում»,- ասաց նա: