Հայաստանում անցյալ շաբաթ մեկնարկել է icult.am նախագիծը, որը ենթադրում է, որ 350 հազար աշակերտ կկարողանա տարվա մեջ մեկ անգամ անվճար այցելել թատրոններ և համերգասրահներ։
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստի օրակարգային հարցերի քննարկումից առաջ գործադիրի անդամներին ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ ծնողներին  և ուսուցիչներին կոչ անելով  ակտիվորեն գրանցվել այս էլեկտրոնային հարթակում՝ անվճար թատրոններ և համերգասրահներ այցելելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ, փաստորեն, այս նախագծով  հանրակրթական դպրոցում սովորող աշակերտներին և ուսուցիչներին պետական բյուջեի հաշվին տալիս ենք հնարավորություն տարվա մեջ մեկ անգամ անվճար այցելել թատրոններ, համերգասրահներ։
«Սա շատ կարևոր է մեր մշակութային քաղաքականության իմաստով, քանի որ մենք մշակույթն ու կրթությունը տեսնում ենք նույն տրամաբանության մեջ։ Մշակույթին մենք վերապահում ենք նաև կրթական դերակատարում և կրթությունն ինքը մշակութային երևույթ է և սրանով է պայմանավորված այն կառուցվածքային փոփոխությունը,  որ կրթության և մշակույթի նախարարությունները միացնում ենք իրար»,-ասաց  վարչապետը։