Շատ խորհրդանշական է, որ այսօր է այս հարցը քննարկվում, որովհետև ուղիղ 1 տարի առաջ Մարտի 1-ի պատասխանատուներից մեկը մեզ սպառնում էր Մարտի 1-ով․ այսօր Ազգային ժողովում «2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցություն ցուցաբերելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ 2008 թվականին խորհրդարանի պատգամավորները կարող էին կանխել մարտիմեկյան իրադարձությունները, սակայն դա ոչ միայն չարեցին, այլ հաստատեցին և լեգիտիմացրին դրան հաջորդած քաղաքական հետևանքները։
«Այսօր մենք ունենք հնարավորություն տասը տարի ուշացումով մեղմելու այդ անգործությունը, որը ժամանակին դրսևորեցին շատերը։ Ձեր քվեարկությունը կարևոր տուրք է լինելու այդ օրերի իրադարձությունների զոհերին և տուժածների հարազատներին»,- ասաց պատգամավորը։