Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵՏՄ) անդամակցությունը Հայաստանի կառավարության գործունեության առաջնային ուղղություններից է: Սանկտ Պետերբուրգում ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպմանն այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը դառնում է այն կարևորագույն դրական գործոններից մեկը, որն ազդում է Հայաստանի տնտեսական աճի և արտաքին առևտրի ներուժի վրա: Փաշինյանը նաև մի քանի թվեր է նշել. «ԵՏՄ անդամ պետությունների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառության աճը 2018 թվականի առաջին 10 ամիսներին, անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 15%: ԵՏՄ երկրներ արտահանման ծավալները նույն ժամանակահատվածում ավելացել են ավելի քան 22%-ով, այն դեպքում, երբ Հայաստանի արտահանման ընդհանուր ծավալներն ավելացել են ավելի քան 11.7%-ով: Մեծանում է նաև ԵՏՄ երկրների մասնաբաժինը Հայաստանի արտահանման ընդհանուր կառուցվածքում: Այս փաստերը, կարծում եմ, վկայում են ոչ միայն մեր ապրանքների համար ԵՏՄ շուկաներում ձևավորված բարենպաստ կոնյուկտուրայի, այլև Միությունում գործող ազատ առևտրի գործիքների արդյունավետության մասին»:
Վարչապետի պաշտոնակատարը վստահեցրել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ԵՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացմամբ, պատրաստ է այսուհետ ևս ջանքեր ներդնել՝ ինտեգրման ինստիտուտները կատարելագործելու և համագործակցության նոր ուղիներ ու մեխանիզմներ որոնելու համար: «Այս համատեքստում ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանը ողջունում է ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացնելու մասին հռչակագիրը: Մենք վստահ ենք, որ մեր երկրների ինտեգրումը կոչված է ծառայել բիզնես վարելու համար հարմարավետ պայմաններ ստեղծելուն և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացմանը: Հայաստանի կառավարությունը նպատակաուղղված է տնտեսության տեխնոլոգիական հատվածների զարգացման ուղղությամբ: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մեր տնտեսության ամենաարագ զարգացող բնագավառն են: Այս առնչությամբ մեզ համար առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում ԵՏՄ-ի թվային օրակարգը: Այն ամբողջությամբ համահունչ է մեր առաջնահերթություններին, և մենք շահագրգռված ենք դրա լիարժեք իրացման հարցում»,- մասնավորապես նշել է նա:
ԵՏՄ Բարձրագույն խորհրդում ունեցած ելույթում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի ներքաղաքական իրադարձություններին, մասնավորապես՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին: Նա վստահեցրել է, որ այսօր Հայաստանում ստեղծված են բոլոր պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են ամենաազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններն անցկացնելու համար:
«Ստեղծված են բոլոր պայմանները՝ մեր ժողովրդի ազատ կամարտահայտման համար: Նոր խորհրդարանը ժողովրդին հնարավորություն կընձեռի ձևավորել կառավարություն, որի գործունեությունն ուղղված կլինի մեր հասարակության համար առաջնահերթ արդյունքներին արագորեն հասնելու համար, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, օրենքի գերակայության ինստիտուտի ամրապնդման, մեր երկրի տնտեսական և քաղաքական կյանքում գործող բոլոր սուբյեկտների հավասար պայմանների ստեղծում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը: