ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանի որոշմամբ ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք` 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց այն մասին, որ Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, Արցախի նախագահի խորհրդական Միքայել Արզումանյանին մեղադրանք է ներկայացվել 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ընթացքում ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունեցող «Արեգա» բարձունքը և հարակից մարտական դիրքերն ազատագրած անձնակազմին «նահանջ» հրաման տալու համար։ Նույն օրը Արզումանյանը կալանավորվել է։
ՊԲ նախկին հրամանատարի մասով դատական նիստերը դռնփակ են անցկացվում, լրատվամիջոցները մինչ օրս որևէ տեղեկություն չեն կարողանում ստանալ գործից, պաշտպանական կողմը՝ հղում անելով նախաքննական և ռազմական գաղտնիքներին, մանրամասներ չի հաղորդում։