ՀՀ Քրեական օրենսգրքում հավաքների կազմակերպչի կողմից հավաքի մասնակիցների կեցության, սննդի, տեխնիկայի ծախսերը հավասարեցվել են հանցագործության։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է փաստաբան Վահե Գրիգորյանը։
«Անձինք հետապնդվել են այնպիսի գործողությունների համար, որոնք ողջամտորեն տեղավորվում են հավաքի կազմակերպման իրավաչափ, օրինական կոնցեպտի մեջ և չէին կարող դիտարկվել իրավախախտումներ, առավել ևս՝ հանցագործություններ։ Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, և Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից արձանագրված է, որ իշխանություններն օրենքի անորոշությունն օգտագործել են ընդդիմադիրներին, թեկուզ ժամանակավորապես, չեզոքացնելու միջոց։ Սահմանադրականության տեսանկյունից սա ամենավտանգավոր մոտեցումն է, երբ օրենքը սկսում է ծառայել ոչ թե ողջ հասարակության շահի գեներացմանը, այլև որոշակի քաղաքական ուժի շահերը սպասարկելու, այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների կամ անհատների քաղաքականությունից կամ հասարակական կյանքից հեռացնելու միջոց»,- ասել է փաստաբանը։