«Ռիելթորական գործունեության զարգացման և կարգավորման նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել մշակել իրավակարգավորումներ, որոնց օգնությամբ կներդրվի պետական միասնական քաղաքականություն: Անշարժ գույքի շուկայում ռիելթորական գործունեություն ծավալողները պետք է ստանան որակավորման վկայականներն»,- այս մասին ԱԺ նիստում հայտնեց Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը՝ ներկայացնելով «Ռիելթորական գործունեության մասին» օրենքի նախագծերի փաթեթը։
Նա մանրամասնեց, որ կառավարիչների համար բարձրագույն կրթության պահանջ չկա, որակավորում սահմանված չէ նրանց համար, ովքեր կառավարմամբ պետք է զբաղվեն:
Հաջորդ կարևոր փոփոխությունը, ըստ Թովմասյանի, վերաբերում է անշարժ գույքի կառավարման ինստիտուտի ներդրմանը:
«Այսօր անշարժ գույքը որևէ սեփականատեր կարող է օրավարձով տրամադրել, սակայն գործող օրենսդրության շրջանակներում կա պահանջ, որ յուրաքանչյուր նման օրավարձով տրամադրվող գործարք անշարժ գույքի վարձակալության հանձնելու գործարք է, և օրենսդրական պահանջով դրանք ենթակա են պետական գրանցման: Ըստ էության, ստեղծված են տեխնիկական այնպիսի խնդիրներ, որոնք թույլ չեն տալիս մարդուն գործել համապատասխան օրենսդրական դաշտում»,- ներկայացրեց նա։